Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Szándéknyilatkozat
Az Ady Endre Társaság szándéknyilatkozata
„Légy üdvözölve én szép városom,
A szőke Szamos áldott partjain,
Hol a kibontott zászló rég lobog már
Hirdetve népe égő honszerelmét!
E zászlónak ragyog felirata:
„Közművelődés nemzeti szellemben!”
És e felirat világít nekünk,
E zászlót ma egy új templomra tűzzük,
Mit ékessé tett ízlés s áldozat:
Szent oltárán a polgári szívnek lángja,
Mert mindkettőt fennen hirdeti!”
(Prológus a szatmárnémeti színház
első előadásához, 1892. jan.14.)
Az Ady Endre Társaságot nemcsak az igazmondás fogja jellemezni, mert elsőrendű feladatunknak tekintjük az igazunk érvényesítését is. Kerüljük a fölösleges harcokat, de a velünk egy húron pendülőket doboljuk össze a küzdelemhez!
Hisszük, hogy a név kötelez!
Hisszük, hogy az Ady Endre nevéből szétáradó erkölcsi erő jellemzi majd a Társaság minden lépését!
Erre esküszünk!
Előbbiek szellemében fogalmazzuk meg célkitűzéseinket.
I.
Programpontok
- A lakossági összefogás erősítése és forrásként való kezelése.
- A falu és város összefogásának erősítése és forrásként való kezelése.
- A helyi, saját források hatékony felhasználása.
- A keresztényi értékrend elsőbbségének szavatolása.
- A vidék keresztény-nemzeti megmaradásunk letéteményese. („Mégis Ő a magyarság, az ősi lélek, az ősi életerő, nyelv és arc megőrzője” – írja Szabó Dezső parasztságunkról.)
- Mindenki hiányzik, aki elment.
Szükséges feltételek:
– pénzalap megteremtése kulturális célokra,
– a városi értelmiség és a vidéki értelmiség szélesebb körű együttműködésének ösztönzése,
– vidéki irodalmi estek szervezése,
– vidéki színházi előadások létrehozása,
– néprajzi táborok szervezése,
– könyvkiadás,
– újságkiadás,
– jótékonysági gálaestek szervezése.
II.
Az Ady Endre Társaság szembeszáll minden olyan törekvéssel, amely az embereket, a magyarságot mint lelketlen tömeget kezeli.
„Az ember isteni jegyeket visel a homlokán, rá kell nevelni, hogy értelmes lény módjára, úrként viselkedjék, használja eszét és akaratát, legyen a dolgokról, eseményekről, a felvetett gondolatokról és kérdésekről önálló véleménye és legyen bátorsága az állásfoglalásokra.”
Márton Áron, Erdély püspöke
„A »magyar«-ság lelki probléma A végtelen pusztában és lehetőségeiben vagy az erdélyi fennsíkon, vagy ott, ahol történelmi élete folyamán az az embercsoport, amely tegnap és ma »magyar«, megoldandó feladatot kapott vagy látott, és erre a feladatra ömlött ki lelkének egész tartalma sajátosan (és egészen másképpen, mintha éppen más feladatot nyert volna). Ha tehát ezer esztendőn keresztül egy bizonyos alapmagatartás mai napig nem módosult, vagy legalább észrevehetően nem változott, az nem a pusztai lélek változhatatlanságát jelenti, hanem azt mutatja, hogy az elvégzendő feladat nagyjából ma is ugyanaz, amilyen eredetileg azt a bizonyos lelki magatartást szükségessé tette.”
Karácsony Sándor
„A magyar hagyományokra, a magyar értékekre már nemcsak a magyarságnak van mérhetetlenül nagy szüksége, hanem az egész kereszténységnek. Ezért változóban van a világ nemzeteinek a viszonya a magyar nemzethez. Miképpen?
Segítségünket kérik egy nagy küzdelemben… Küzdenek egy nagy veszedelemben, méltó választ szeretnének adni egy nagy fenyegetésre… Nem volt még ennél nagyobb veszedelem… Beszélnek már bizony a német nemzethalál fenyegetéséről is, de a franciáéról is, az angoléról is. Fogynak, öregszenek az európai nemzetek, és lelkiismeretes gondolkozóik már sejtik, hogy csak akkor menekülhetnek meg, ha visszafordulnak a régi éltető hagyományokhoz, a szent hagyományokhoz.
Milyen éltető, szent hagyományokra gondolnak? Azokra bizony, amelyeket a jövendő számára a Szent Korona mentett át, amelyekhez ezért a magyar nemzet segítségével térhetnek vissza.
Nemcsak én mondom, mondják ezt bizony német, angol, francia hagyományhívő politikusok is, leghangosabban talán a Szatmárnémeti környékén felnőtt és Németországba visszatelepült öreg svábok.
Bíznak tehát a még feléleszthető magyar hagyományokban, és csodákat mondanak… Olyanokat mondanak, hogy a magyar történelem misztériumjáték. És hogy számít bizony, nagyon sokat számít, hogy Európa népei miképpen válnak részesévé ennek a misztériumjátéknak… És olyanokat mondanak, hogy már Dante megmondta…
Mit mondott Alighieri Dante a XIV. század elején? Egy nagy veszedelemre hívta fel a figyelmet, mégpedig igen hatásosan. (Nemcsak ő látta a keresztény világot fenyegető veszedelmet, és beszéltek róla az ő fellépése előtt is, de ő figyelmeztetett rá leghatásosabban.)
Arra figyelmeztette a keresztény világot az Isteni színjátékban, hogy a valódi hűség, az Istent megillető hűség az uralkodóknak feltétel nélkül járó hűséggé silányul, és ezzel a királyi udvarokba beköltözik a „legkártékonyabb” félelem… A félelem, amely maga köré vonzza a szolgaságot.
Az uralkodó a jövendőben – figyelmezteti kortársait Dante – már nem Isten akaratának méltó közvetítője, hanem olyan szánandó ember, akinek legfőbb uralkodói célja eléggé szégyenletes, mert nem más, mint a hatalom megtartása és növelése.
Bizony a későbbi korok machiavellista uralkodóját jövendölte meg Dante. És kiáltotta: védekezz, keresztény világ a jövendő alkalmatlan és méltatlan uralkodóinak, vezető politikusainak zsarnokságától.
A Dante vészkiáltására minden öntudatos európai nemzet megpróbált válaszolni… Megkezdődött a küzdelem a legveszedelmesebb uralkodói törekvéseket ellensúlyozni képes alkotmányért.
De a nagy kihívásra a magyar válasz volt a legméltóbb… A magyar válasz a Szent Korona tana.
A korabeli magyarság hivatott képviselői képesek voltak méltóképpen válaszolni a nagy kihívásra: „az elrejtőzött, sehol már fel nem található” szakrális király felségjogait (teljhatalmát) az „el nem rejtőzött, jelenlevő” és tisztelve tisztelt szakrális személyre, a Szent Koronára ruházzák át… A magyar társadalom tehát méltóképpen megbecsülvén a szerves jogfejlődés eredményeit, a Szent Korona által ragaszkodni tudott a magasabb rendű hagyományhoz, amelynek lényege Isten akaratának komolyan vétele, a küldetéstudat komolyan vétele, a szakrális komolyan vétele…
Igen, éppen azáltal, hogy a Szent Korona a szakrális király jogutódja, a Szent Korona tana tulajdonképpen átmenti a későbbi korszakokba a szakrális királyság korának nagy eszményeit, a szakrális királyság éltető, nemzetmentő és kereszténységmentő hagyományait. A Szent Korona tanának talán ez a legnagyobb érdeme.
A mai veszedelem sokkal nagyobb, kimondhatatlanul rettenetesebb, mint az, amelyre annak idején Dante hívta fel a figyelmet…
Ma már bizony nemcsak magyarok néznek szembe a nemzethalál rémképével, hanem németek, franciák, angolok is… Folytathatnánk a felsorolást. De tudják jövőt féltő, saját nemzetük jövőjét és egész Európa jövőjét féltő politikusaik, hogy ha az idő »nem tolatik vissza a helyére«, a nemzethalál ellen nem tudnak küzdeni… Kizökkent idő = éltető hagyományok eltűnése, a szakrális hierarchia semmibevétele… És tudják, hogy a Szent Korona által átmentett és a Kárpát-medencében búvópatakként ma is jelenlevő hagyományok segítségével »a kizökkent idő helyretolható«.”
Kocsis István
III.
Feladatok:
1. Hit és kultúra egysége
Hisszük, hogy minden nemzeti kultúra transzcendens, Isteni eredetű, s ezért a kultúra és a hitélet (egyház és vallás) oly mértékben egymásra vannak utalva, hogy egymás nélkül nem tudnak kiteljesedni, nem tudják méltóképpen betölteni szerepüket.
Hiszünk a nyelv szakrális voltában, égi eredetében.
Hisszük, hogy a magyarság legerősebb szellemi bástyái a Történelmi Egyházak.
Az Ady Endre Társaság döntéseit mindig e szellemiség fogja meghatározni.
2. Az asszimilációs folyamat megfékezése
a/ A magyar nyelv ápolása és védelme talán legfontosabb feladatunk. Mert „nyelvében él a nemzet”.
De a magyar nyelv ápolása és védelme már nemcsak magyar nemzet ügye. Felfoghatatlan ez? Nem felfoghatatlan, ha figyelembe vesszük, hogy a magyar nyelvtörténet méltó tanulmányozása nélkül az emberiség őstörténetének sok rejtélye megfejthetetlen marad.
Komoly kutatók munkái alapján mondhatjuk, hogy a magyar nyelv az egész kereszténység megbecsülendő öröksége.
Nemcsak azért, mert az ómagyar nyelvnek nagyon sok a rokona: etruszk, kelta nyelvek, szanszkrit, sumér, finnugor nyelvek, török stb., hanem mert a magyar nyelv ősisége, gazdagsága, különös rejtélyei – köztük az, hogy leglogikusabb a világ összes nyelvei közül – igazolják, hogy az ómagyar hosszú ideig lehetett egy erős – nyugalmát biztosítani képes – ókori állam (hosszú évszázadokig fennálló birodalom?) hivatalos – vagy egyik hivatalos – nyelve, azaz az állami és a hitélet meghatározó nyelve.
Más megközelítésben: az ómagyar nyelv minden bizonnyal azonos a szkíta birodalomnak hosszú ideig reménytelenül keresett hivatalos nyelvével. (És rokonai a szkítával rokon régi nyelvek, többek között az etruszk és a kelta.) De azt is megállapíthatjuk, hogy a történelem nagy drámai helyzeteiben a szkíta nép utódainak, illetve rokonainak nagyon nagy része nyelvet cserélt… Akik közülük e ténynek még tudatában vannak, ragaszkodnának most már ősi nyelvükhöz, élesztgetvén azt.
Kiss Dénes nyelvünknek különös titkaira hívja fel a figyelmet:
– „A magyar nyelv úgy viselkedik sok vonatkozásban, mint a föld rétegei, az előkerülő leletekből szinte a teljes emberi, természeti, művelődési stb. viszonyokra lehet következtetni, még akkor is, ha azok cseréptöredékek, hiszen a törött darabok is összeilleszthetők. Ez is nyelvünk tanához tartozik.” Ugyanő azt sem tartja véletlennek, hogy „a számítógépet magyar ember [Neumann János] – magyar anyanyelvű gondolkodás nyomán! – találta föl, alkotta meg.”
– „…a szavak nem véletlenül jelentik azt, amit jelentenek, a mai jelentések ősi, eredendő gyökerét meg lehet találni a mai magyar nyelvünkben, amelyben benne van az ősi magyar nyelv is, amely végül is ezerévek alatt sem változott sokat. Ezt főként a másssalhangzók erős állandósága igazolja, bizonyítja.”
– A magyar nyelvben „benne van őstörténetünk »lenyomata«, bár nem úgy, miként a kövületekben az idők üzenetei, sőt, éppenhogy élőn!”
– „…a magyar nyelvre a valóság volt a legnagyobb hatással, és nyelvtanára, szerkezetének működésére is! Tehát a valóság eredendő emlékei alakultak át elvont fog~alommá! Ilyen a »fog« szavunk is, amely valóságosan fogást, megfogást, szorítást jelent, noha csak megnevezzük. De hát amihez ragaszkodik, amit nagyon magáénak vall a magyar, ahhoz, mint a szólás sem véletlenül igazolja: »Foggal-körömmel ragaszkodik!« S bizony ebből vált elvonttá a fogás, fogda, foglalkozás, sőt az elvont FOGALOM szavunk minden le-leágazása a fogadástól az összefoglalásig! Talán még százat is fel tudnánk sorolni! De gondoljuk meg, tízezer években kell gondolkodni! Akkor a valóságot nevezte meg szükségszerűen az ember és csak később az elvont fogalmakat!”
Amit Kiss Dénes meggyőzően kifejt, arra felfigyeltek nyelvtörténész-elődei is, de nemcsak magyarok:
Sir John Bowring írja – és bizonnyal nem udvariasságból: „A magyar nyelv távoli és magányos. Pontos megértéséhez más nyelvek tanulmányozása rendkívül csekély haszonnal jár. Lényegében saját öntőformájából került ki, kialakulása és felépítése bízvást olyan korszakra tehető, amikor a mai európai nyelvek többsége vagy nem is létezett, vagy nem hatott a magyarlakta térségre.”
George Bernard Shaw egy interjúban így magyarázza meg azt különös megjegyzését, hogy neki „a sors nem adta meg azt a kegyet, hogy egy bizonyos, sokak által ismeretlen nyelven írhatott volna”:
„Bátran kijelenthetem, hogy miután évekig tanulmányoztam ezt a nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lehetett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az érzelmek titkos rezdüléseit. A magyar nyelvben a propozíciók használata helyett a legtöbb szó végét óriási variációban változtatni lehet. Ez a művelet a legkisebb rezdülést is képes kifejezni és hűségesen visszaadni. Ehhez képest (s itt bocsánatot kérek a tisztelt Hallgatóságtól!) sokszor úgy érzem, hogy a mi angol nyelvünkön a legtöbbször képtelen vagyok a közlendőm belső lelkiismeretem szerinti pontos visszaadására…”
A mai őstörténész vagy nyelvtörténész már könnyűszerrel bizonyíthatja a következőket is:
A magyar nyelv mint egy ókori birodalom állami és hitélete nyelvének utóda is tanulmányozható: az újkori magyar Biblia-fordításokban feltámadt, de az ómagyartól bizonnyal nem sokban különböző nyelv által. (Nagy rejtéllyel találkozunk. Nevezzük inkább csodának? A XIII. századi magyar nyelvemlékek oly kevéssé különböznek a mai magyar szövegektől, a XVI. századi Balassi Bálint költészete, Károli Biblia-fordítása pedig alig különbözik, hogy ki tudjuk számítani a magyar nyelv változási sebességét. A legnagyobb csoda éppen a magyar nyelv különös ellenállása a változásnak.)
Mi a Károli Gáspár és az újkor többi magyar Biblia-fordítójának a titka? Akármennyire meghökkentőnek tűnik, de a nyelvtörténész Károli fordítását tanulmányozva arra döbben rá, hogy Károli a Bibliáénál régebbi nyelvre fordította a Bibliát és nem fiatalabbra.
A kizökkent időt tolja helyre Károli: azon a nyelven, amelyre a Szentírást fordítja, már a Biblia ószövetségi része megírása előtt létezniük kellett hiteles szentkönyveknek. És ez a legnagyobb rejtélyek egyike.
A magyar nyelvtörténet tehát elsősorban arra figyelmeztet, hogy a magyar nyelv őse egy nagy eurázsiai birodalom, vagy másképpen fogalmazva: régi eurázsiai civilizáció állami és hitéletének hivatlos nyelve volt… E birodalomnak nem tudjuk elkészíteni a pontos térképét, határozottan állíthatjuk viszont, hogy e birodalomnak része a Kárpát-medence is, de részei – változó határokkal – mindazon területek, ahol szkíta-kelta-etruszk civilizáció kimutatható.
Megkérdőjelezői e megállapításnak általában azt mondják: hol vannak a régi magyar nyelvemlékek… Nyugodtan válaszolhatjuk – elsősorban az olasz Mario Alinei kutatásai alapján –, hogy a legrégebbi magyar nyelvemlékek közé tartoznak többek között az etruszk-magyarok nyelvemlékei.
(Ha bizonyossá válik, hogy az etruszk a magyar egyik ókori változata, akkor már nem középkori az első magyar nyelvemlék, hanem kétezer esztendővel korábbi… Közel tizenegy évszázad a távolság utolsó etruszk és legkorábbi magyar nyelvemlék között – írta Mario Alinei olasz nyelvtörténész, és nemcsak meggyőzően bizonyította, hogy „az etruszk a magyar nyelv archaikus változata”, de a megfejthetetlennek hitt etruszk nyelvemlékek nagy részét meg is fejtette a magyar nyelv segítségével.)
Újabban egyébként egyre többen döbbennek rá arra is, hogy a magyar (az ómagyar, azaz a szkíta) a Kárpát-medence ősnyelve.
Grover S. Kranz Az európai nyelvek földrajzi kialakulása című könyvében két megdöbbentő kijelentést tesz: „A magyar nyelv régisége meglepő lehet. Mezolitikus nyelvnek tartom, ami megelőzi a neolitikus bevándorlást.” Második: „az uráli nyelvek elterjedésére csak egy lehetséges magyarázat marad, hogy a nyelvcsalád Magyarországról ered, és innen terjedt el ellenkező irányba.” És ez azt is jelenti, „hogy az összes helyben maradó európai nyelv közül gyakorlatilag a magyar a legrégibb.”
b/ A magyar lélek értékeinek, sajátosságainak tanulmányozása, megismerése, megbecsülése és megbecsültetése
„Az a magyar lélek – írja Karácsony Sándor A magyar észjárás című könyvében, 1939-ben – , melynek nyelve grammatikailag elsődlegesen és leggyakrabban mellérendelő, minden életszerű megnyilvánulsásában az. A magyar föld a kis autonómiák klasszikus hazája. Sok titokzatos ellentmondása megoldódik sorsunknak, ha úgy tekintjük, mint megannyi kivirágzását vagy törekvését egyazon elvnek: a mellérendelésnek. A magyar lovagiasság is a mellérendelés elvének egyik ilyen megnyilvánulása. A magyar lélek a maga objektív szemléletében magával egyenrangúnak tartja a másik embert. Annak fejében, hogy mégis csak magát ismeri legjobban, magát érzi magához legközelebb állónak, mintegy korrekció- vagy rekompenzációképpen a másikat bizonyos szempontból magánál feljebb értékeli és túljogosítja. Nagyon kívánatos volna most ezt a lelki magatartást nem erénynek vagy bűnnek tartani, hanem ténynek venni. Nem »fogyatékossági érzés« ez, de nem is »krisztusi szeretetből fakadó felebaráti felelősség«. Nem balek, de nem is »nemes« érzésű, emelkedett gondolkozású, kiváló emberpéldány ezért a magyar, hanem olyan, amilyen. Nemcsak a másikat tartja magával egyenrangúnak, hanem magát is egyenrangúnak tartja a másik mellett. Ezért van aztán, hogy »a jussát nem hagyja«. Ezért van, hogy »önérzetes«. Ezért feltűnő, hogy a magyar paraszt olyan »méltóságteljes«, akárcsak egy arisztokrata. De ugyanezért van »idegenimádata« is. (…) Ez a forma jónak-rossznak egyaránt lehet megnyilatkozási formája. Jelentősége nem is abban rejlik, hogy a magyar élet általa jobbulhat meg, hanem abban, hogy segítségével lehet intenzívebb, őszintébb, magasabb rendű, tartalmasabb, klasszikusabb, valóságosabb, igazabb, életszerűbb.”
Karácsony Sándor megfejtette a magyar lélek rejtélyeit, de számunkra szent misszió a magyar lélek gondozása.
Miképpen gondozhatjuk? Hogy e kérdésre méltóképpen válaszolhassunk, figyelembe kell vennünk, milyen körülmények között született és fejlődött a rejtélyes magyar lélek, azaz azt kell tudnunk, mi határozta meg a régi magyar életet.
Miképpen határozta meg a Szent Korona a régi magyar életet? – kérdezi Kocsis István a Magyarország Szent Koronája című könyvében.
„Mindenekelőtt egy oklevélre hívjuk fel a figyelmet, a világtörténelem talán legszebb oklevelére:
Zsigmond király egy 1390. évi oklevélben az adományosnak a kiváló érdemeit abban látja, hogy „abban az időben, mikor felségünk méltóságának gyarapítása végett győzelmes seregével Magyarország területére jött, Péter comes az említett Magyarország java és méltósága érdekében a seregnek híven és hatalmasan ellenállva, birtokainak és javainak felgyújtásával és elpusztításával őszinte és állhatatos hűsége miatt, amelyet Magyarország szent koronája iránt tanúsított, félelem nélkül, kevéssé igazságosan igen nagy károkat szenvedett a mi követőinktől és akkori híveinktől”.
Fel tudjuk ezt mi fogni, a második ezredforduló emberei?
Igen, Zsigmond magyar király megjutalmazza Péter comest, mert az a Szent Korona iránt tanúsított állhatatos hűsége által vezéreltetve, akkor kelt fel őellene, Zsigmond magyar király ellen, amikor ő magyar király létére szembefordult a Szent Koronával. Zsigmond ez oklevelében nem kevesebbet tesz, mint azt, hogy szembeállítja a Szent Korona iránti hűséget a törvénysértő királyhoz való hűséggel, s ezzel nemcsak elválasztja a Szent Koronát önmagától mint királytól, de hitet tesz amellett, hogy a Szent Korona az a főhatalom, amelynek a király csak azzal a feltétellel részese, ha nem fordul szembe „Magyarország javával és méltóságával.”
Zsigmond adománylevelében elismeri, hogy a Szent Korona a közjogban a király fölöttese. Mi a titka a Szent Korona és Zsigmond király viszonyának? Miért viselkedett így Zsigmond?
Zsigmond már tudta, mi a Szent Korona misztériuma és tana.
A Szent Korona tana megőrző erejévé vált a magyar alkotmánynak, a magyar államiságnak, meghatározójává a magyar közjogfejlődésnek, de jelentősége nem akkor volt a legnagyobb, amikor a magyar nemzet jólétben és biztonságban élt, hanem akkor, amikor nehéz helyzetekbe került. Történelme legnehezebb helyzetein a Szent Korona segítségével lett úrrá a magyar nemzet… Megteremtője volt a nemzeti egységnek a magyar történelem legnehezebb, legdrámaibb helyzeteiben. Felfoghatatlan ennek a jelentősége, s ma már szinte hihetetlen, hogy a Szent Koronának köszönhetően a nemzeti egység mindannyiszor helyreállt, amikor a széthúzás végzetes lehetett volna.
Mint minden történelemmel (sok száz éves kemény közjogi küzdelmekkel) igazolt tan, eszme, a Szentkorona-tan kiváltja az ellenfél elismerését is; az ellenfél is elismeri nagyszerűségét és legyőzhetetlenségét, és elbizonytalanodik, ha harcra szánja el magát ellene: ezért van az, hogy csak akkor gyöngül meg, válik legyőzhetővé, ha védettjei (ez esetben tagjai) cserbenhagyják.
Mivelhogy a Szent Korona a mindenkori politikai nemzet számára, a Szent Korona tagjai számára elsősorban a szabadságjogokat, a méltányosságot, illetve a jogbiztonságot jelentette, a Szent Korona országainak szabad polgárai természetszerűen övezték hálával, szeretettel, tisztelettel. Tisztelve szerették mindazok, akik a törvények, az alkotmány megtartását nem érezték terhesnek, félve tisztelték azok, akik a törvényeket csak kényszerűségből tartották meg. És emlékeztetünk itt arra is, hogy a régi korokban azért volt sok a törvénytisztelő ember a Szent Korona országaiban, mert a Szentkorona-tan nem az alattvalói tudatot, hanem a Szentkorona-tagság közjogi fogalma meghatározta felelősségérzetet, valamint az egyenrangúság és a méltóságteljes magatartás kultuszát erősítette: mert az országlakosi magatartásban a mellérendelés és nem az alárendelés elvének az érvényesülését segítette elő. S ez ellen mit tehetett egy törvénysértő király? Megparancsolhatta volna a Szent Korona tagjainak, hogy semmisítsék meg a lelküket?
Nemcsak szépen vall Karácsony Sándor a Szentkorona-tanról a magyar észjárásról szóló könyvében, hanem ki is fejti – anélkül, hogy tisztázná magában, mit is fejt ki oly hitelesen – a Szentkorona-tagság közjogi fogalmát. Azt fejti ki természetesen, hogy a Szentkorona-tagság miképpen határozza meg a magyar nép lelki életét, magatartását… Még arról a korszakról ír, amikor a Szentkorona-tan valóban meghatározó tényező a magyar társadalomban, akár hivatkoznak rá, akár nem. Ő a mellérendelés elvéről vall, a mellérendelésnek arról az elvéről, amelyet a Szentkorona-tagság közjogi fogalma határozott meg.”
Következik előbbiekből az újabb követelmény:
c/ Becsüljük meg a Szent Koronát, tanulmányozzuk méltóképpen a Szent Korona misztériumát és tanát, különösen annak figyelembe vételével, hogy a Szentkorona-tan a Kárpát-medencében képes volt igazi harmóniát teremteni. Miképpen?
„A Szentkorona-tan – írja Kocsis István – a történelmi Magyarország nemzetiségei számára elsősorban a megmaradásuk, nemzetiségi kibontakozásuk feltételeit biztosító jogok tiszteletben tartását garantálta. Másképpen volt ez a rendi társadalomban és másképpen a polgári társadalomban. A rendi társadalomban a régi (középkori) szerződésekbe foglalt kollektív jogok érvényesültek. 1848, illetve 1867 után a vármegyei önkormányzat léte (mely a többségben levő nemzetiség akarata szerint lehetett nemzetiségi), valamint a nemzetiségi, illetve az iskola- és egyházügyi törvények szavatolták a nemzetiségek megmaradását, érvényesülését…
A Szent Korona misztériuma és tana bonyolult kérdésköreivel ez alkalommal nincs terünk érdemben foglalkozni, de a következőkre mindenképpen fel kell hívnunk a figyelmet:
Miért szent a Szent Korona? Mert a Szent Koronát Istentől kapta – meghatározott céllal, meghatározott üzenettel – a magyar nemzet. Ez az üzenet az Igazsággal van összefüggésben. Az Égi Élő Igazságról, a legyőzhetetlenről van szó, arról, aki Isten Önvédő megnyilvánulása: az Isten szándékait érvényesítő legnagyobb Erő, legszilárdabb Hatalom. Büntető vagy védelmező hatalom: igazságérvényesítő, illetve szeretetoltalmazó. (A magyar mitológiában és népmesében az Élő Égi Igazság gyakran hadnemtőként – „hadvégzetet” beteljesítő tündérként – jelenik meg, a magyar szépirodalomban pedig Ő a Magyarok Istene.)
A régi magyar hitvilág szerint az Élő Égi Igazság népet választ magának, aki által védekezik. A magyarságot. A régi magyar küldetéstudatban a magyarság azért az Ég Népe, mert az Élő Égi Igazság akaratának méltó végrehajtója. A magyarság különleges szerepe tehát az Élő, Égi Igazságnak a méltó szolgálata.
(A régi magyar küldetéstudat központi kérdése tehát, hogy a magyarság Isten által feladatra kiválasztott nép… De jegyezzük itt meg azt is, hogy a magyar küldetéstudatban nyoma sincs annak, hogy a magyar egyetlen kiválasztott népe Istennek… Egyetlen nagy feladatra kiválasztott – erről szól a magyar küldetéstudat története. És az is bizonyos, hogy a magyar küldetéstudatban nem szerepel sem erőszakos magyarosításnak, sem erőszakos hittérítésnek a célkitűzése.)
Mi járult hozzá a Szent Korona misztériumának erősödéséhez az abban való mélységes hiten kívül, hogy a Szent Koronát Istentől kapta a magyar nemzet? Elsősorban a következők:
A tény, hogy hatalmat átruházni csak a Szent Koronával történő koronázással lehetett.
Annak bizonyossága, hogy Magyarországot Szent István a Szűz Mária, illetve a Nagyboldogasszony (a kettő együtt: a Magyarok Nagyasszonya) oltalmába ajánlotta.
A Szent Korona misztériumát nem kis mértékben gazdagította az a hit is, hogy a Szent Korona mint személyiség nemcsak jóságos cselekedetekre képes, hanem a szigorú büntetéstől sem riad vissza. A király is szeretve vagy félve tiszteli – uralkodói magatartásától, koncepciójától, terveitől függően.
Fentiek a Szent Korona misztériumának a legkönnyebben felfogható kérdései. Mi az, ami nehezebben érthető a mai ember számára? Azt hisszük, szentségében, misztériumában mindaz benne van, amit szentnek, misztikusnak, titoknak tekintett a magyar nemzet eszmélése óta. Tehát azt az egész titokzatos világot látnunk kell, ha meg akarjuk érteni a Szent Korona titkát, ami a magyar hitvilágban, a magyar mitológiában benne van – a kezdetektől napjainkig. Igen, a kezdetektől napjainkig. És a Szent Korona misztériuma, szentsége a magyar keresztény életnek mindenképpen (és felekezettől függetlenül) központi, sajátos kérdése.
Ha a misztériuma felől közelítjük meg, akkor bizony a Szent Korona a magyar nemzet szent titka. A magyar nemzet fennmaradásának, létének szent titka. A Szent Korona Isten gondolata a magyar létről. Magyarságról, magyar küldetésről.
A Szent Korona misztériumának a tartalma koronként más. De mindig az önvédelmi ösztönnel függött össze. Sugalmazta, mit kell tennie a magyar nemzetnek legnehezebb helyzetekben.
A Szent Korona tana kérdésköreiből pedig legalább a következőket emeljük ki:
A Szent Korona a magyar államhatalom legmagasabb rangú alanya. Ő a legfőbb személyiség a magyar közjog bonyolult világában. A Szent Koronában egyesülnek a végérvényesen megosztott törvényhozó és végrehajtó hatalom részesei: a mindenkori király és a mindenkori politikai nemzet.
A Szent Koronát mint jogi személyt a hatalom teljessége illeti, tagjainak (a király és a politikai nemzet) egyike sem törhet a Szent Korona egész hatalmára, azaz teljhatalomra. Igen, a Szent Korona tana nemcsak a király, hanem a nemzet hatalmát is korlátozza. Mind a király, mind a nemzet cselekvési lehetőségeit szűkíti (és nemcsak akkor, ha a hatalom akarásáról, birtoklásáról, hanem akkor is, ha pl. alkotmányozásról van szó), hogy miképpen a király sem, a nemzet sem határozhatja meg a Szent Koronához való viszonyát. Azt jelenti-e ez, hogy a Szent Korona tana a nemzet hatalmát is korlátozza? Azt jelenti, hogy a Szent Korona tana a nemzet cselekvési lehetőségeit szűkíti? Igen, azt jelenti. És a gyakorlatban tulajdonképpen azt jelenti, hogy a nemzetnek nem áll jogában olyan hibákat elkövetni, amelyek létében veszélyeztetnék. Például nem áll jogában idegen érdekeket a nemzeti érdekek fölé helyezni.
Legfőbb garanciája a Szent Korona a hatalommegosztás véglegességének (itt nyilván nem a hatalommegosztás modern elvéről van szó, hanem arról, hogy a hatalomból miképpen részesedik a király és a nemzet), az alkotmányosság megtartásának.
De a Szent Korona nemcsak közjogi absztrakció (az államhatalom alanya), hanem élő organizmus. Test, melynek részei, tagjai vannak. A történelmi Magyarországon tagjai voltak mindazok, akik részesei lehettek a törvényhozó és végrehajtó hatalomnak a történelmi magyar államban: a király és a politikai magyar nemzet: 1848-ig a nemesség, 1848, illetve 1867 után származásra és nemzetiségre való tekintet nélkül az ország minden polgára.”
d/ A szülőföldhöz való ragaszkodás erősítése
Ösztönözzük embertársainkat, hogy méltóképpen védelmezze és gondozza környezetét. Ezáltal nemcsak felelősségérzete, öntudata és önbecsülése erősödik, hanem ő maga megteremti annak feltételeit, hogy sajátjának, otthonának érezze szűkebb pátriáját.
Hiszünk annak a jelmondatnak az igazságában, hogy a lokálpatriotizmus az otthonmaradás egyik legfontosabb feltétele.
3. A hazavárás programja
Aki a közösségünkből vétetett, de kivándorolt, azt nemcsak hogy nem rekesztjük ki, de mindig „hazavárjuk”, ami azt jelenti, hogy bátorítjuk a kivándoroltak részvételét itthoni közösségi életünkben – beleértve az üzleti életet is –, visszatelepedési szándékukat pedig erősítjük.
A program tehát ösztönzi és segíti a kivándoroltak itthoni befektetéseit, részvételét a privatizációban és a hazai üzleti élet minden területén.
Segíti a testvértelepülési programok tervezését és megvalósítását.
IV.
Szándékaink jelszavakba tömöríthetők: önbecsülés, önvédelem, igazságszeretet, igazságérvényesítés és szolidaritás…
„Amint az egyénnek joga van az élethez, a családalapításhoz, a szabadsághoz, a munkához, a becsülethez, a tulajdonhoz, a művelődéshez, a vallás szabad gyakorlatához, ugyagyanúgy joga van a nemzetiségnek, hogy a maga sajátos életét szabadon élje, kultúráját fejleszthesse, a saját ügyeit a maga alkotta szabályok szerint és saját szervei által, a maga felelősségére intézze, a vele együtt lakó népek jogos érdekeinek a tiszteletbentartása mellett. A jogokat, érdekeket és kötelességeket a kölcsönös igazságosság érvényesítésével kell összeegyeztetni, rendezni és hatékonyan biztosítani, hogy az érdekelt felek jogaik sérelme nélkül illeszkedhessenek bele a nagyobb közösség életébe.”
Márton Áron
Az Ady Endre Társaság nem avatkozik napi politikai csatározásokba! Mindent megteszünk, hogy a politika felett maradjunk. Ez nem a közönyt jelenti, hanem emberi méltóságunk megőrzését, a városi és vidéki értelmiség összefogását. Hisszük, hogy ez a járható út szellemi felemelkedésünkhöz, ezért támogatunk minden civilkezdeményezést.
„Az Attila-tisztelet rövidesen az egész keresztény világban el fog terjedni… Így értsük: ha megmarad a keresztény világ, akkor rövidesen vállalni fogja az Attila-kultusz újjáélesztését. Ebből indulhatnak ki: nem azoknak a királyoknak kell szobrot emelni, akik kifosztották Rómát, hanem azoknak, akik kifoszthatták volna, de megkímélték. Egy király foszthatta volna ki, de megkímélte: Attila. És Attila magatartásának az eszménnyé emelése által válhatna járhatóvá az út, amelyen elérhető a biztonságos keresztény jövendő.
Attila hallatlan tettének (győzelmét ki nem használva visszavonul) mai megítélése kérdéséhez szeretnénk még hozzáfűzni: aki Attila e tettének a jelentőségét nem érti meg, az semmit sem ért meg, nemhogy a szakrális fejedelem kérdését… De aki megérti, az Attila tettét a Krisztus utáni idők legnagyobb tettének tekinti. És gondoljunk most először is arra, hogy Attila előtt is fordított már vissza győztes hadvezér hadsereget égi parancsra, minden földi kényszer nélkül, de utána már nem. Aki Attilának a parancsot kiadta, az az Élő Égi Igazság, aki Isten Önvédő megnyilatkozása… Igen, Isten Attila jelenlétében ismét megnyilatkozott, látható formát öltött – és ez a legnagyobb bizonyossága annak, hogy a legsorsdöntőbb helyzetekben ismét látható alakot vesz föl, testet ölt, megnyilatkozik, érvényesíti akaratát… És ez a mai magyarság és a mai emberiség legnagyobb reménye…
Európa minden jelentős színházában be kellene most mutatni egy igazi Attila-drámát… Most, az új ezredfordulón… Olyat, amilyent a régi magyar szakrális színházban játszhattak. Mert arról szólna: az emberiség, ha visszafordul a hagyományokhoz, a szakrálishoz, akkor reménykedhet… Akkor nem kell tovább félnie.”
Kocsis István
„Első feladat, hogy visszaadjuk az emberi személynek azt a méltóságát, mellyel a teremtő Isten kezdettől fogva megajándékozta. Az ember, amióta kivonta magát Isten uralma alól, az élettelen dolgok és az oktalan állatok sorsára jutott…
Ezt a megszégyenítő állapotot meg kell szüntetni. Az ember Isten képmása. Jogait és méltóságát Istentől nyerte, Istennel szemben nem léphet fel igényekkel, de minden teremtett tényezővel szemben teljes értékű önrendelkezési jogok tulajdonosa, tiszteletet parancsoló határpont, Isten szemefénye …”
Márton Áron
Az Ady Endre Társaság konzervatív értékrendet tisztelő művelődési egyesület. Zászlónk felirata:
„Vagyok, mint minden ember: fenség,
Észak-fok, titok, idegenség”
Ady Endre
„Rendkívül nehéz és lelket próbáló időszakot éltünk át, és élünk át ma is. Mégis van egy szerencsénk: az, hogy a nyomás elleni tiltakozás valahogy kiváltotta bennünk a legősibb értékeinkhez való ragaszkodást hitünkhöz, nemzetiségünkhöz, nemzetünkhöz, kultúránkhoz, anyanyelvünkhöz. Ez a megtartó erő vezetett eddig is, és ez kellene hogy vezessen a továbbiakban is. Félek valamitől: a közönytől. A nyugati országokban sokszor panaszkodnak, hogy nem elmélyült a lelki élet. Itt nem a vallásos meg az egyházi életről beszélek, hanem egyáltalán a lelki életről, a lelki ember magatartásáról. Ennek a kialakításában a legnagyobb akadályt jelentő tényező a közöny. S attól félek, hogy az anyagiak felé fordulás éppen ezt a lelki közönyt fogja kialakítani sok esetben. Hogy lehet ez ellen védekezni? Azt hiszem, elsősorban a nemzeti kultúránkhoz és hitünkhöz való ragaszkodás szükséges. Reményik Sándornak van egy csodálatosan szép verse, Az ige, amely úgy kezdődik, hogy „Vigyázzatok ma jól, mikor beszéltek”. Én ennek a versnek az első sorát úgy parafrazálnám, hogy vigyázzatok ma jól, mikor éltek. Védekezzetek a közöny ellen, védekezzetek a túlzott anyagiasság ellen, védekezzetek a pénz mindenhatóságának elismerése ellen, és forduljatok a lelki értékek, a szellemi értékek felé!”
Fényi István
„A hagyományőrzés jelentőségéről szólván egy különös ellentmondásra is felhívhatjuk a figyelmet: az uralkodóvá váló liberális ideológia nem tűri meg az önvédelmi konzervativizmust… Ez azt jelenti, hogy csak az a nemzet számíthat támogatásra, válhat tagjává a jóléti államok nemzetei közösségének, amelyik lemond a hagyományos önvédelemről: nem ragaszkodik az abortusz tilalmához, nem ragaszkodik az anyaság szentségének méltó megbecsüléséhez és megbecsültetéséhez stb. Csakhogy mindazon nemzetek, amelyek lemondanak a hagyományos önvédelemről, szükségképpen elsorvadnak, kihalnak… Miben is áll tehát a nagy ellentmondás? A liberális ideológiát feltétel nélkül elfogadó, azaz önvédelmi ösztönét elfojtó, azaz kivesző nemzetek országát a jövendőben csak azon nemzetek kései utódai lakhatják be, amelyek éppen azért sokasodnak, mert ahelyett, hogy megfelelnének a liberális elvárásoknak, őrzik hagyományaikat… Világi konzervativizmus vagy vallási fundamentalizmus híveiként? Ez most mellékes. Ami nem mellékes: az uralkodóvá váló liberális ideológiának végül azon nemzetek utódai lesznek az áldozatai, akik elfogadják, sérthetetlennek tekintik a liberális alapelveket, és azon nemzetek utódai lesznek a kedvezményezettjei, amelyek ma nem felelnek meg a liberális elvárásoknak… Elképzelhető-e ennél félelmetesebb ellentmondás?”
Kocsis István
Naponta érezzük, látjuk az igazságtalanságokat, az emberi szellem lealacsonyodását. De tiltakozunk az igazságtalanságok ellen, nem akarunk igazságtalanságokat elszenvedni. A hétköznapok jelentéktelennek látszó feladataiban is az igazságot és a szeretetet kell érvényre juttatnunk.
Szavahihetőség, megbízhatóság, őszinteség szavaink lassan a feledés homályába merülnek. Nem engedhetjük.
„Ady kérdezte sorsa éjjelén:
Lehet-e az ember ember és magyar?
Feleltek ti, bátor, szent fiúk,
Lássuk: a világ most velünk mit akar?
Vagyunk egy szálig elszánt emberek,
Kiket tiporni tovább nem lehet.
Ha kell még én is Veletek halok,
Ha engedtek, Ti szent fiatalok.
Öt nap s öt véres szörnyű éjszaka
A csillagokba írta szentelt nevetek.
Köszönöm néktek, drága szent fiúk,
Hogy visszaadtátok a csüggedő hitet,
S a barikádok hunyó szent sugaránál
Adynak kiáltsuk szabadon ma már,
Mit az Ég falára vérrel írtatok:
Emberek vagyunk, újra magyarok!
(Dutka Ákos: Ember és magyar. 1956. november 3.)
Az Ady Endre Társaság célja: erős magyar középosztály (annyira erős, hogy nem lehet féligazságokkal megtéveszteni) kialakulását elősegíteni.
Kicsi dolgokban is nagynak kell lennünk!
A biztos sikertelenség, biztos kudarc tudatát ne engedjük elhatalmasodni rajtunk!
Gyarapodjunk anyagiakban, de elsősorban annak érdekében, hogy lélekben naggyá váljunk!
Becsüljük meg, ápoljuk hagyományainkat, különösen annak figyelembevételével, hogy e hagyományokra ma az egész kereszténységnek nagy szüksége van.
Ezek az eszmények határozzák meg a feladatainkat!